Główne informacje w temacie bruksizmu podane są na witrynie internetowej poradni psychologicznej Spokój w Głowie. Schorzenie to spotyka coraz większą część ludności, wobec czego istotne jest to, aby poznawać powód zgrzytania zębami i głównie mieć wiedzę, iż jest ona związana ze stresem. Bruksizm to zaburzenie czynnościowe, wyróżniające się zgrzytaniem albo zaciskaniem zębów w ciągu dnia lub zwykle w czasie spania. Wywołuje to tarcie między zębami i w rezultacie, ich zużywanie się.
Bruksizm bardzo często występuje u dzieci, redukując częstotliwość występowania w okresie dojrzewania. Na witrynie placówki podane są dokładne symptomy bruksizmu, na równi u dzieci, ale też u osób starszych. Na takiej podstawie można wywnioskować, czy zgrzytanie zębami faktycznie wiąże się z bruksizmem. Pewne jest to, iż kiedy de facto dochodzi do częstszego niż standardowo zgrzytania zębami, to czymś najważniejszym jest by reagować natychmiastowo i prędko udać się do stomatologa. Kiedy będzie to niezbędne, można też skierować się do psychologa.
Jest to zalecane szczególnie wówczas, gdy chory będzie zmagać się z mocną sytuacją wywołującą stres. Sporo osób po jakimś czasie odczuwa skutki zgrzytania zębami. Nie w każdej sytuacji od razu ktoś orientuje się, że ma taki kłopot. Niestety bruksizm może doprowadzić do: ścierania się zębów, uszkodzeń szkliwa, kruszenia się zębów, odczuć bólowych w skroni, bądź sztywności mięśni twarzy. Chory zmagający się z bruksizmem ma także zwiększone kłopoty z utrzymaniem wysokiej jakości snu w nocy, a więc może się u niego pojawić brak snu.
Leczenie bruksizmu w głównej mierze bazuje na hamowaniu negatywnych efektów. Poza leczeniem dentystycznym, polegającym na założeniu specjalnie zaprojektowanej szyny, wprowadzone może być leczenie u psychologa. W niektórych przypadkach jest również podawana toksyna botulinowa na wybrany z mięśni twarzy, co redukuje efekty napinania żuchwy. Jeśli chory trafia do psychologa, to głównie wypracowane będą strategie, które umożliwiają lepsze zarządzanie stresem.